Ana sayfa en iyi bilim kurgu filmleri En iyi bilim kurgu filmleri

En iyi bilim kurgu filmleri

2756
3

Sizler için en iyi bilim kurgu filmleri sıralaması üzerine araştırma yaptık. Ama bu sefer bilim kurgu filmleri ni sıralamaya koyarken IMDB puanına göre değil kendi fikirlerimize göre bir liste oluşturduk. En iyi bilim kurgu filmleri hangileridir ? Seyredecek güzel bir film aradığınızda google aratmanızda film izle yazar ve sonuçlarına bakarsınız. Ancak bu size çoğu zaman sıradan filmleri çıkartır. İşte sizi bu durumdan kurtarmak için gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri sıralaması oluşturduk.

En iyi bilim kurgu filmleri sıralamamıza başlayalım

1-Interstellar / Yıldızlararası

Yıldızlararası

Orjinal Adı: Interstellar
Yayınlanma Tarihi:
2014
Oyuncular: Matthew McConaughey (Cooper) / Anne Hathaway (Brand) / Ellen Burstyn (Murph Yaşlı Hali),  Mackenzie Foy (Murph 10 Yaş) / Wes Bentley (Doyle) … (Devamını, Full listeyi şuradan görebilirsiniz)

Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri listesi bize göre bu film ile başlamalı. Farklı içeriği ile izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasında.

Film dünyada kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle başgösteren tehlikeyi konu alıyor. Şartlar o kadar zor hale gelmiştir ki insanlık yok olmak üzeredir adeta. Uzaya çıkan kahramanlarımız  dünya için umut olmaya çalışacaklar ve yaşanacak gezegenleri aramaya başlayacaklardır. Daha önce gönderilen astronotlardan gelen sinyallere göre gittikleri ilk gezegende dev dalgalardan kurtulup tekrar uzaya çıktıklarında mekikte çok farklı bir durum ile karşılaşırlar. Mekikteki arkadaşları ile kendilerinin yaşadıkları zaman arasındaki farklılık nedeniyle arkadaşlarını yaşlanmış halde bulacaklardır.

Bu film ile ilgili aklında neler kaldı derseniz, kütüphanedeki gizemli hareketlerin solucan deliği ile ilgisi, farklı gezegende yaşanan inanılmaz ötesi dev dalgalar, gezegenlerde zaman farklılığı ve çocuğunun kendinden önce yaşlanıp öldüğü gören baba diyebilirim.

2-Avatar

Avatar

Yayınlanma Tarihi: 2009
Orjinal Adı: Avatar
Oyuncular: Michelle Rodriguez ,  Sam Worthington ,  Zoe Saldana , Sigourney Weaver ,  Giovanni Ribisi

 “Avatar” filminde oluşturulan büyülü dünya izleri hala hafızalarımızda. En iyi bilim kurgu filmleri listemize ikinci sıradan girerek unutulmazlar arasında hak ettiği yer aldı.

Kendi halinde yaşayan dünya dışı varlıklar kendi halinde yaşarlarken, bulundukları yerde bulunan değerli maden yatakları yüzünden onlara karşı açılan savaş günümüzde ortadoğuda yaşanan duruma bir çağrışım yapıyor adeta.

3-Prometheus

Prometheus
Prometheus – (En iyi bilim kurgu filmleri)

Yayınlanma Tarihi: 2012
Orjinal Adı: Prometheus
Oyuncular: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron, Idris Elba

Meşhur Alien filmlerindeki yaratığımız sahnelere geri döndü bu film sayesinde. İkincisi ne zaman çekilecek diye en çok beklediğim ve beni en çok etkileyen en iyi bilim kurgu filmleri arasında yeralmakta.

Filmde insanlığı gelişmiş bir medeniyetin oluşturduğu düşüncesi ile dine göndermeler yapılıyor. Ölümü bekleyen hatta öldü sanılan dünyanın en zengini bir işadamı yaşamını uzatmak için varını yoğunu insanlığı oluşturan bu medeniyeti bulmak üzere uğraşıyor. Uzun süreli uzay uykusundan sonra aradıkları gezegene ulaşırlar ve tahmin ettikleri medeniyetten kalan birini uzay uykusundan uyandırdıklarında nelerle karşılaşacaklar dersiniz. Filmde robotun yaptığı ihanet aklımdan çıkmayanlar arasında.

4-Dünyalar Savaşı

Dünyalar Savaşı
War of the Worlds – (En iyi bilim kurgu filmleri)

Orjinal Adı: War of the Worlds
Yayınlanma Tarihi:
2005
Oyuncular: Ty Simpkins, Tom Cruise, Dakota Fanning, Justin Chatwin. … (Devamını, Full listeyi şuradan görebilirsiniz)

4-Yarının Sınırında

Yarının Sınırında
Edge of Tomorrow – (En iyi bilim kurgu filmleri)

Orjinal Adı: Edge of Tomorrow
Yayınlanma Tarihi:
2014
Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton, Brendan Gleeson … (Devamını, Full listeyi şuradan görebilirsiniz)

Counter Strike oyuncuları bu film size göre. Filmde Dünya’ya saldıran yaratıklardan Tom Cruise’un canlandırdığı karakterimize bulaşan sıvı nedeniyle “zamanı geri alma” özelliği geliyor. Karakterimiz öldüğü an tekrar başa dönüyor. Her seferinde aynı sahneleri yaşaması, diğerlerinin ise bunun farkına varmaması çok ilginçti.

5-Pasifik Savaşı

Pasifik Savaşı
Pasific Rim – En iyi bilimkurgu filmleri

Orjinal Adı: Pasific Rim
Yayınlanma Tarihi:
2013
Oyuncular: Charlie Hunnam, Idris Elba, Rinko Kikuchi, Charlie Day … (Devamını, Full listeyi şuradan görebilirsiniz)

Dünya’ya açılan bir geçit vasıtasıyla giren gökdelen boyundaki dev yaratıklarla savaşabilmek için onların boyunda dev robotlar yapılır. Bu dev robotları kontrol edebilmek için ise iki pilotun beyinlerinin birbiriyle entegre olması gerekiyor. Acaba kahramanlarımız her biri farklı derecede güçlü olan ve herbirinin farklı güçleri olan bu dev yaratıklarla başedebilecek mi? İkincisi de gösterime giren bu muhteşem görsel yapıt en iyi bilim kurgu filmleri listemize çok rahat giriyor.

6-Yedinci Hayat

Yedinci Hayat
What happened to monday? – (En iyi bilim kurgu filmleri)

Orjinal Adı: Seven Sisters
Yayınlanma Tarihi:
2017
Oyuncular: Noomi Rapace , Glenn Close , Willem Dafoe , Marwan Kenzari … (Devamını, Full listeyi şuradan görebilirsiniz)

Filmimiz tek çocuk yasasının uygulandığı bir dünyada geçiyor. Birinci çocuktan sonra olanların dondurulacağı söylenerek ailelerinden alınıyor. Yediz olarak doğan kahramanlarımızı bu durumdan korumak isteyen babası onları tek kimlikle tek kişi olarak yaşamaya alıştırır ancak ilerleyen günlerde kız kardeşler gizemli bir şekilde teker teker kaybolmaya başlayınca geride kalanlar korkmaya başlar. Babalarının her birini  başka bir dalda yetenekli olarak yetiştirdiği kız kardeşleri bekleyen son neydi!… Harika bir Netflix bilim kurgu filmi…

7-Evrim

Evrim
Transcendence – (En iyi bilim kurgu filmleri önerisi)

Orjinal Adı: Transcendence
Yayınlanma Tarihi:
2014
Oyuncular: Johnny Depp (Dr.Will Caster), Rebecca Hall (Evelyn Caster), Paul Bettany (Max Waters), Cillian Murphy (Ajan Buchanan) … (Devamını, Full listeyi şuradan görebilirsiniz)

Beyini sayısallaştırma üzerine bir konu oluşturan filmimiz bence en iyi bilim kurgu filmleri arasında. Mutlaka izlemeniz gerektiğine inanıyorum, çünkü filmde giriş, gelişme ve sonuç herbiri etkileyici idi.

Zehirli silahla vurulan Dr. Will Caster’ın çok az bir ömrü kalmıştır. Bunu kabullenmek istemeyen Evelyn Caster ise beyni sayısallaştırma işlemlerine başlar. Eşinin ölümünden sonra onu sayısal olarak geri getirme çalışmalarından tam vazgeçmek üzereyken Will Caster bilgisayardan mesaj yollar. İnternet ağına bağlanarak dünya üzerinde görülmedik şeyler başaran Doktor Caster eşinin dahi korkacağı şeyler yapmaya başlayınca onu durdurmak üzere harekete geçerler.

8-Venom

Venom
Venom – (En iyi bilim kurgu filmleri önerisi)

Orjinal Adı: Venom
Yayınlanma Tarihi:
2018
Oyuncular: Tom Hardy (Eddie Brock – Venom) – Michelle Williams (Anne Weying) – Riz Ahmed (Dr. Drake) – Reid Scott (Dr. Dan)  … (Devamını, Full listeyi şuradan görebilirsiniz)

En iyi bilim kurgu filmleri sıralamamızın en yeni filmi Venom. Venom dünya dışı organizmaları keşfeden büyük bir şirket bu organizmalarla insan bedenini birleştirerek insan hastalıklarını yoketmeye çalıştıklarını iddia ederek deneyler yapmaktadırlar. Şirketin denemeleri bir türlü başarılı olamamakta ve yabancı organizmalar denek insanların ölümüne neden olmaktadır. Bu durum üzerine kahramanımız Eddie Brock adlı muhabir uzaylı bir organizmanın firma tarafından keşfedildiğini ve insan deneklerle birleştirilmeye çalışıldığını öğrenir. Laboratuvara izinsiz giren Eddie deneklerin kapalı olduğu camı kırınca Venom adı verilen bu organizmanın sıradaki taşıyıcısı olur. Bir yandan vücudunu ve zihnini kontrol altına alan organizmayla mücadele eden Eddie, bir yandan da firma sahibinin kendisini öldürmesi için gönderdiği kişilerden kaçmalıdır. Bu noktada diğer bilim kurgu filmleri tekniklerine göre farklı tarz görsel efektlerin uygulandığı sahneler sizi etkilemeye başlayacaktır.

9-Arrival – Geliş

Orjinal Adı: Arrival – Fragman Hemen İzle
Yayınlanma Tarihi:
10 Kasım 2016
Oyuncular: Amy Adams (Louise Banks), Jeremy Renner (Ian Donnelly), Forest Whitaker (Colonel Weber) … (Devamı için, Full Liste)

Dünyaya aniden iniş yapan uzay gemileri dünyada şok etkisi oluşturur. Uzaylıların neden geldiklerini anlayabilmek için onlarla iletişim kurmanın yolları aranmaya başlanır. Bu iş için ordunun dilbilimcisi Dr. Louise Banks rolündeki Amy Adams çağrılır. Bu gizemli görevde kahramanımıza yardımcı olması için fizikçi Ian Donnelly seçilir. Dünyanın en önemli görevini alan bu ikili artık uzaylıların barışçıl amaçla mı geldiklerini yoksa istilacı mı olduğunu anlayabilmek için çalışacaklardır. Bu sıkıntılı süreç de onları ordunun ısrarcı bir şekilde saldırı yanlısı olması oldukça sıkacaktır…

Peki İMDB 8 ve üzeri puan alan filmler hangileri burayı tıklayarak listeye ulaşın.

3 YORUMLAR

  1. İzmir evden eve nakliyat firmaları içinde sigortalı, ambalajlı, marangozlu ve asansörlü ev taşıma hizmeti sunan, İzmir’in en profesyonel ve güvenilir nakliye firmasıyız. İzmir – Buca – Karşıyaka – Bornova – Çiğli – Karabağlar – Konak başta olmak üzere asansörlü araçlar ile Türkiye genelinde hizmet vermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here